Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 07.10.2014 року у справі №875/217/14 Постанова ВАСУ від 07.10.2014 року у справі №875/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 07.10.2014 року у справі №875/217/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/217/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

при секретарі Головко О.В.,

за участю ОСОБА_2, представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, представника Центральної виборчої комісії - Шкурат В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и л а:

02.10.2014 року представник ОСОБА_2 - ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив:

- визнати нечинною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року № 1333 в частині відмови ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 213;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_2 24.09.2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №213 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року, надавши останньому можливість внести виправлення у автобіографію, та прийняти рішення, передбачене частиною 6 статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у поданій ОСОБА_2 автобіографії відсутні відомості про трудову діяльність та посаду (заняття) з причин того, що серед примірних зразків і форм виборчої документації (на допомогу політичним партіям, виборцям, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування, громадським організаціям), розміщених на офіційному сайті відповідача, відсутній зразок автобіографії кандидата у народні депутати.

На думку позивача, ним було допущено помилку, відповідно до частини 3 статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 - ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову про задоволення позовних вимог.

Позивач та його представник в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали, зазначивши вірну дату оскаржуваної постанови Цетральної виборчої комісії - 29.09.2014 року.

Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечив та просив суд відмовити у її задоволенні з посиланням на дотримання Центральною виборчою комісією вимог законодавства про вибори народних депутатів України.

Центральною виборчою комісією України було подано заперечення на апеляційну скаргу ОСОБА_2, в яких вона просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інтенції - без змін з мотивів, викладених в оскаржуваній постанові та у запереченнях проти адміністративного позову.

Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши письмові докази, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі визначено Законом України «Про Центральну виборчу комісію».

Повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів народних депутатів України визначені статтею 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».

Відповідно до пунктів 6, 7 частини 1 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», комісія уповноважена реєструвати кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом та приймати рішення щодо скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.

Порядок висування і реєстрації кандидатів у народні депутати визначено статтями 52-62 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до статті 52 Закону України «Про вибори народних депутатів України», право висування кандидатів у депутати у одномандатних округах реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно із частиною 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини 3 статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:

1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);

2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;

3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;

4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;

5) 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.

Частиною 3 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що разом з документами, передбаченими часинами 1, 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», до Центральної виборчої комісії подається в електронному вигляді передвиборна програма кандидата у депутати в одномандатному окрузі, викладена державною мовою, яка оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Згідно із частиною 4 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині 1 або частині 2цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Частиною 6 статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що Центральна виборча комісія не пізніше як на п'ятий день з дня прийняття документів, передбачених частинами 1 або 2 статті 55 цього Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному окрузі або про відмову в його реєстрації.

Перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) встановлений статтею 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та є вичерпним.

Так, відповідно до статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата у депутати в разі:

1) порушення вимог частин четвертої, п'ятої статті 52 цього Закону;

2) відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону;

3) припинення громадянства України кандидата у депутати;

4) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для проживання чи з метою отримання політичного притулку;

5) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною;

6) набрання щодо особи, висунутої кандидатом у депутати, законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

7) виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.

Рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику партії або кандидату у депутати, який балотується в одномандатному окрузі.

Помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ОСОБА_2 подав до Центральної виборчої комісії наступні документи для реєстрації його кандидатом у народні депутати України в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 213: заяву про самовисування; автобіографію кандидата в депутати, документ про внесення застави; 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата; передвиборну програму кандидата у депутати в одномандатному окрузі, що підтверджується довідкою про прийняття документів, виданою позивачу 24.09.2014 року уповноваженою особою Комісії.

У автобіографії ОСОБА_2 не вказав відомостей про посаду (заняття), місце роботи.

Постановою Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року № 1333 ОСОБА_2 відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 213. Підставою для прийняття зазначеної постанови стало те, що у автобіографії ОСОБА_2 не вказав відомостей про посаду (заняття), місце роботи, внаслідок чого, на думку Центральної виборчої комісії, поданий позивачем документ не є автобіографією кандидата у народні депутати України у розумінні пункту 2 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Даючи правову оцінку постанові Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року № 1333 про відмову ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 213, суд першої інстанції, погодившись з твердженням відповідача, викладеним в оскаржуваній постанові прийшов до висновку про те, що незазначення позивачем в автобіографії вищевказаної інформації, не може вважатися помилкою чи неточністю, оскільки ці вимоги прямо передбачені законом і обов'язок їх внесення до автобіографії покладено на особу, яка подає документи до Центральної виборчої комісії, отже оскаржувана Постанова прийнята відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, а судове рішення постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення з наступних підстав.

Згідно із статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У своєму позовів зазначені відповідачем недоліки в тексті автобіографії позивач пояснює помилкою, зазначаючи, що, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», автобіографія кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді обов'язково повинна містити, зокрема, відомості про трудову діяльність, посаду (заняття). Позивач стверджує, що помилково витлумачив вказане речення та обмежився зазначенням в автобіографії посад, які він обіймав протягом своєї трудової діяльності. Також позивач зазначив, що у вказаній нормі вказано, що автобіографія кандидата в депутати обов'язково повинна містити відомості про місце роботи. Позивач стверджує, що помилково витлумачив викладене як місце роботи на теперішній час та у зв'язку з відсутністю такого нічого про це не зазначив.

Дані ствердження відповідачем не спростовано.

На думку колегії суддів, аналіз положень частини другої статті 55, пункту 2 частини 1 статті 60, частини 3 статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» свідчить про те, що однією з обставин, з якою закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених законом документів; у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Європейський суд з прав людини, зокрема, у рішенні «Краснов та Скуратов проти Російської Федерації» від 19.07.2007 року, визначає поняття «надмірного формалізму», коли в документі відсутня якась назва або реквізит, це вважається органами влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Таким чином, Європейський суд з прав людини вважає хибною практикою факт позбавлення органами виконавчої влади заявника можливості приймати участь в виборах у зв'язку з можливим неподанням заявником точної інформації про свою зайнятість, через що в подібних правових ситуаціях суд вважає відсутнім розумне співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною метою.

Таким чином, підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати міг бути саме факт неподання автобіографії, а не її оформлення із порушенням вимог пункту 2 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», яке полягає у відстуності певних відомостей.

Отже, на думку колегії суддів, викладений у постанові Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року № 1333 висновок про те, що подана позивачем автобіографія не є автобіографією у розумінні приписів пункту 2 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», є помилковим, оскільки наявність недоліків або неточностей у поданих кандидатом на реєстрацію документів не може свідчити про відсутність таких документів взагалі.

Центральна виборча комісія, враховуючи наявність недоліків або неточностей, неправомірно не скористалася наданими їй приписами частини 3 статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» повноваженнями щодо забезпечення реалізації прав осіб, які подають заяви про реєстрацію кандидатами у народні депутати, щодо можливості виправлення помилок і неточностей, допущених у поданих такими особами документах.

Враховуючи підтверджений матеріалами справи факт подання позивачем до Комісії усіх документів, перелік яких визначений пунктами 1-6 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у тому числі автобіографії, суд апеляційної інстанції вважає, що висновок Комісії про те, що поданий документ (автобіографія) не є автобіографією у розумінні пункту 2 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» не є підставою для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, оскільки відповідач при оформленні тексту автобіографії припустився помилок, які підлягають виправленню згідно із частиною 3 статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Таким чином, постанову суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове рішення, яким Постанову Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року № 1333 в частині відмови ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 213 скасувати.

Відповідно до частини 1 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд установивши порушення законодавства про вибори, визначає у рішенні спосіб захисту порушеного права, а також порядок усунення усіх наслідків порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

З урахуванням наведеного суд вважає, що способом захисту порушеного права позивача має бути зобов'язання Комісії повторно розглянути подані ОСОБА_2 документи та прийняти рішення щодо реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі в порядку самовисування, у встановленому Законом України «Про вибори народних депутатів України» порядку, надавши позивачеві можливість усунути наявні в тексті автобіографії недоліки.

Керуючись статтями 160, 161, 162, 172, 177, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 - задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії - скасувати.

Ухвалити нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року № 1333 в частині відмови ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 213 - скасувати.

Зобов'язати Центральну виборчу комісію України вдруге розглянути подані ОСОБА_2 24.09.2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі № 213 в порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року, надавши йому можливість внести виправлення у автобіографію, та прийняти рішення, передбачене частиною 6 статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Постанова оскарженню не підлягає.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз

logo